سفارش تبلیغ
صبا ویژن

به نام خدا 

طرح درس علوم تجربی با موضوع تبدیل حالات ماده
پایه : سوم ابتدایی تعداد دانش آموزان : 23 آموزشگاه : شهید رجایی
هدفهای کلی و جزئی درس:
1. دانش آموز تبدیل مواد به یکدیگر را بداند.
2. دانش آموز با مفهوم ذوب شدن مواد آشنا شود.
3. دانش آموز مفهوم انجماد را بداند.
4. دانش آموز با مفهوم تبخیر آشنا شود.
5. دانش آموز مایع و گاز به یکدیگر را بداند.
هدفهای رفتاری:
1. دانش آموز بتواند بدون راهنمایی دانش آموزان وبا استفاده از معلوماتی که معلم در اختیار او می گذارد ، تبدیل حالات مواد را توضیح دهد.
2. دانش آموزان در گروههای خود آزمایش های خواسته شده را انجام دهند.
3. دانش آموز بتواند برای هر یک از تبدیل حالات مواد با کمک دانش آموزان سه مثال نام ببرد.
روش تدریس : 
                    گروهی، سخنرانی  ، آزمایشی ، پرسش و پاسخ ، اکتشافی ، تلفیقی .
وسایل کمک آموزشی :
                   گچ ، تخته سیاه ، آب ، یخ ، بشر ، سه پایه ، چراغ الکلی ، توپ ، شمع ، کبریت ، بشقاب ،کره ، آینه
فعالیت های آغازین :
                     سلام و احوال پرسی ، حضور و غیاب ، بررسی وضعیت فیزیکی کلاس ، بررسی وضعیت رفتاری دانش آموزان ، بررسی لوازم آزمایش
  ارزشیابی تشخیصی :
                   از تعدادی از دانش آموزان می خواهیم تعاریف و ویژگیهای جامد مایع و گاز را بیان کنند.
ایجاد انگیزه :
                  از یکی از دانش آموزان می خواهیم تا جلوی تخته بیاید و یک تکه یخ به او می دهیم ، و از دانش آموزان می خواهیم بگوید که چه چیزی در دست دوستشان است. می گویند : یخ . و بعد که یخ در دستان او آب شد از دانش آموزان می پرسیم چه اتفاقی افتاد ، پاسخ می دهند : آبها از دست او می ریزد. سپس موضوع را پایه تخته می نویسیم.
ارائه درس :
                 ابتدا مقداری یخ از شکلهای گوناگون داخل بشقاب ریخته و توجه دانش آموزان را جلب می کنیم به این که داخل بشقاب علاوه بر یخ آب نیز وجود دارد و به آنها می گوییم این یخ ها بر اثر گرما به آب تبدیل شده اند. و تبدیل یخ که ماده ای جامد است به آب را که ماده ای مایع است را ذوب شدن می گوییم، سپس این تبدیل و نام آن را روی تخته سیاه می نویسیم و از دانش آموزان می خواهیم آن را تکرار کنند. سپس از دانش آموزان می خواهیم چند نمونه از فرآیندهای ذوب شدن را که تا به حال دیده اند را نام ببرند.
               دو لیوان همانند را که یکی آب دارد و دیگری یخ است را آماده می کنیم. لیوان آب را به دانش آموزان نشان می دهیم و می گوییم این لیوان آب دارد حال اگر این لیوان را به اندازه کافی سرد کنیم  چه اتفاقی می افتد؟ دانش آموزان جواب می دهند.
              به هر یک از گروههای کلاس یک شمع می دهیم . سپس آن را با ذکر نکات ایمنی روشن می کنیم و از آنها می خواهیم شمع را کج بگیرند تا پارافین مایع شمع روی کاغذ تهیه شده بریزد و از آنها می خواهیم که این عمل را با دقت مشاهده کنند و سپس با پرسش و پاسخ دو تبدیل فوق را به آنها آموزش می دهیم.
               یک بشر آب را که اول ساعت مقدار آب آن را اندازه گیری کرده ایم و چند تن از دانش آموزان    آن را مشاهده کرده اند بعد از حرارت دادن دوباره آن را برداشته و میزان آب آن را اندازه گیری می کنیم و با پرسش و پاسخ از دانش آموزان آنها را به این نتیجه می رسانیم که مقداری از آن آب کم شده است سپس به آنها می گوییم اگر مایعات به اندازه کافی گرم شوند به بخار تبدیل می شوند .آنگاه آینه ای را                  به طور مایل روی بشر قرار می دهیم و از چند نفر از دانش آموزان می خواهیم که آنرا مشاهده کنند و    نتیجه آنرا به کلاس ارائه کنند. به آنها می گوییم بخار آب اگر به اندازه کافی سرد شود به مایع تبدیل می شود.
جمع بندی :
                مطالب تدریس شده را که روی تخته نوشته ایم با کمک چند نفر از دانش آموزان با مثال های بیشتر کامل می کنیم.
ارزشیابی پایانی :
                  از دانش آموز سوالاتی می کنیم : ذوب شدن ، انجماد و تبخیر را با مثال توضیح دهد. و ....
تعیین تکلیف :
                   از دانش آموزان می خواهیم مشاهده کنید صفحه 45 و 51 را در خانه انجام دهند.


نوشته شده در  شنبه 87/12/17ساعت  5:58 عصر  توسط محمدمهدی میرزائی 
  نظرات دیگران()


لیست کل یادداشت های این وبلاگ
مژده : تولد پایگاه توسعه فناوری اطلاعات مدرسه اول www.sch1.ir
استفاده از گروههای یادگیری همیار در کلاس:
برنامه معلم پژوهنده ؛ فرصت ها، تهدیدها :
دست آوردها و کاستی های برنامه معلم پژوهنده:
برنامه معلم پژوهنده
پژوهش عمل نگر
گزارش نویسی و نحوه ارائه گزارش:
الگویی دیگر در عملی پژوهش در عمل
گردآوری اطلاعات شواهد:
مراحل پژوهش در عمل
نه نکته یک چرخه بنیادی اقدام پژوهی
مراحل اقدام پژوهی
ویژگی های اساسی پژوهش در عمل
هدف از اقدام پژوهی ( طرح معلم پژوهنده ) چیست؟
اقدام پژوهی چیست
[همه عناوین(141)]